mar 29, 2010
Salut sköts vid statsbesök
Anders Hållinder var tjänstgörande artillerikonstapel när en 8-skotts salut sköts för Kinas vice president. GFF har även installerat Götheborgs skjutsystem och levererat krut till skeppet sedan hon byggdes.
Den 28 mars var den kinesiske vicepresidenten Xi Jinping på officiellt besök i Sverige och inledde med att stiga ombord på Ostindiefararen. Mannskapet hade spenderat den tidiga morgonen till att bedriva "ship shape" och efter en kort rundvandring på däck sköts det 8 skotts salut och avslutades med tee i kajutan.

Anders från Göteborgs FyrverkeriFabrik var med och sköt det första skottet när första spantet restes. Efter det var vi med och utvecklade saluttekniken och kanonerna. Skjutsystem från GFF var med på Kinaresan 2004-2007 och nu sitter det fast installerat i skeppet.
Totalt har fabriken producerat ca 600 karduser till Götheborg, men även tomma hylsor och svartkrut har levererats till Kina under expeditionen dit. Fler laddningar produceras just nu hos oss på GFF.
Nu till sommaren kommer det skjutas många saluter vid olika tilldragelser. Bland annat skall Ostindiefararen vara på plats vid bröllopet mellan Kronprinsessan Victoria och Herr Daniel Westling. Sedan blir det sjöslag i Fredrikshamn och Göteborg. Därefter blir det besök i Amsterdam och Bremerhafen med Tall Ships Race.




